Psychoterapia dzieci i młodzieży
Zdarza się, że profesjonalnego wsparcia potrzebują także najmłodsi. Jeśli martwi Cię zachowanie Twojego dziecka (również w wieku nastoletnim) odpowiednio dobrana psychoterapia to skuteczna metoda pomocy. Do mojego gabinetu zapraszam dzieci i młodzież, które:
- mają trudności w kontach z rówieśnikami lub dorosłymi;
- przeżywają silny lęk, smutek lub przygnębienie;
- nie potrafią jasno określić oraz wyrazić swoich potrzeb;
- mają kłopoty z uczeniem się;
- są prześladowane w szkole;
- zmagają się z chorobą;
- przeżywają śmierć rodzica lub rozwód;
- doświadczyły przemocy fizycznej lub psychicznej;
- uzależnione są od mediów społecznościowych, komputera, smartfona, substancji chemicznych;
- nie radzą sobie z przeżywaniem lub wyrażaniem emocji;
- sprawiają problemy wychowawcze;
- odczuwają dolegliwości o niezidentyfikowanej przyczynie (tzw. psychosomatyczne).
W przypadku młodzieży i dzieci poniżej 18 roku życia konieczne jest wyrażenie zgody na udział w psychoterapii przez rodzica lub opiekuna prawnego. Na konsultacji wstępnej ustalane są także zasady poufności. Gwarantuje to nastolatkowi lub dziecku poziom dyskrecji niezbędny do zbudowania zaufania i otworzenia się przed psychoterapeutą. Jednocześnie reguły pozwalają rodzicom mieć pewność co do bezpieczeństwa ich podopiecznego.
W niektórych przypadkach psychoterapeuta może zasugerować także terapię rodzinną, małżeńską (par) lub spotkania indywidualne dla jednego z rodziców. Często spojrzenie na relacje między domownikami można wypracować skuteczne rozwiązania, pozwalające jednostkom uporać się z problemem.
Jak przystosowane są spotkania do dziecka?
Mój gabinet to przyjazna przestrzeń, która sprzyja pracy terapeutycznej. Konsultacja wstępna odbywa się z udziałem rodziców. Dopiero kolejna sesja to spotkanie psychoterapeuty z dzieckiem lub nastolatkiem. Dobrane do wieku metody diagnostyczne pozwalają na zidentyfikowanie przyczyny problemu oraz podjęcie właściwej decyzji dotyczącej planu psychoterapii. Na tym etapie często psychoterapeuta jest także w stanie określić częstotliwość spotkań oraz konieczność przeprowadzenia dodatkowych działań, takich jak:
- treningi umiejętności;
- spotkania psychoedukacyjne;
- psychoterapia rodzinna.
Zazwyczaj spotkania dziecka z terapeutą przeplatają sesje psychoterapeuty z rodzicami. Pozwala to opiekunom zrozumieć trudności, z jakimi zmaga się ich dziecko. Zapewniony jest także bieżący przepływ informacji, co ułatwia pracę i dążenie do zmiany. W całym procesie rodzice także dowiadują się nowych faktów i nabierają umiejętności, wspierających dobre funkcjonowanie całego systemu, jakim jest rodzina.
Z czasem może okazać się, że psychoterapia dzieci i młodzieży wskaże głębsze problemy. Daje to szansę na zrozumienie i uleczenie głębszych zranień, które często tkwią ukryte pod widocznymi na co dzień trudnościami. Sesje psychoterapii prowadzone są w sposób dostosowany do wieku dziecka. Dzięki doświadczeniu i wiedzy w swojej pracy wspieram także młodzież. W razie pytań – zapraszam do kontaktu.