Psychoterapia par

Ten rodzaj psychoterapii przeznaczony jest dla małżeństw oraz osób pozostających w związku nieformalnym. Terapia małżeńska oraz par angażuje obie strony relacji i zalecana jest w przypadku związków:

Psychoterapia par

  • przeżywających kryzys;
  • obarczonych uzależnieniem lub chorobą psychiczną jednego z partnerów;
  • borykających się z problemami z komunikacją;
  • w których pojawiają się konflikty;
  • chcących nauczyć się w sposób bezpieczny i klarowny wyrażać swoje uczucia i potrzeby;
  • potrzebujących wypracować wspólne podejście do wychowywania potomstwa;
  • doświadczających zmian, z którymi trudno sobie poradzić (śmierć dziecka, utrata pracy, adopcja lub narodziny dziecka).

Jeśli doświadczacie innych problemów, które dotyczą Was jako pary i poszukujecie wsparcia profesjonalisty – zapraszam do mojego gabinetu. Na konsultacji psychologicznej ustalimy obszary, nad którymi chcecie pracować oraz strategię działania. Dzięki dobremu zdiagnozowaniu przyczyny problemów możliwe będzie precyzyjne dobranie metody. Aby proces terapeutyczny był skuteczny, wymaga on zaangażowania obu stron.

W jaki sposób prowadzone jest spotkanie dla par?

Każda terapia małżeńska i psychoterapia par przebiega nieco inaczej. O tym, jakie narzędzia zostaną zastosowane oraz jak wyglądają sesje, w dużej mierze decyduje specyfika problemu oraz dynamika związku. Spotkania trwają około 50 minut, ich częstotliwość ustalana jest indywidualnie. Na sesjach angażujących obie strony psychoterapeuta zwraca uwagę, zarówno na poszczególne osoby, jak i na związek jako całość. Podczas psychoterapii pary (formalnej lub nieformalnej) terapeuta może zasugerować jednemu partnerowi lub obu spotkanie indywidualne.

W swoim podejściu korzystam z narzędzi, które oferuje podejście Ericksonowskie, poznawczo-behawioralne oraz systemowe. Dzięki temu jestem w stanie dobrać metody, które w konkretnej sytuacji i przypadku będą najkorzystniejsze. Małżeństwa lub pary, wraz z postępem terapii zauważają zmiany, które realnie wpływają na związek. Empatycznie i z szacunkiem pomagam w odkryciu i przepracowaniu wszystkich problematycznych kwestii.